31 liepos 2011

Kava ir kavos gėrimo malonumai

Kadangi teko malonumas artimiau susipažinti su viena iš kavos gėrimo tradicijų, nusprendžiau daugiau papasakoti apie espresso ir iš šios kavos ruošiamus gėrimus.
Prieš pora mėnesių, pats gerai nežinojau skirtumo tarp latte ir cappuccino, tad noriu pateikti trumpą iš aiškų gidą, kuris bent kiek supažindins su kavos pasauliu.

Šiuo metu pasaulyje vyksta reikalas, kuris vadinasi trečioji kavos banga . Trumpai ir drūtai sakant, visas pasaulius su pasimėgavimu siurbčioja espresso (ir ne būtinai), vertina kavą, nelyginant gerus vynus ar kitus delikatesus ir gerbia kavos ruošimo amatą. Panašūs reikalai vyksta ir mūsuose, kur jau senokai radosi visokio plauko kavinaitės ir popieriniai puodeliai su plastikiniais dangteliais pagaliau atkeliavo į Lietuvą.


Espresso - seniai seniai teko girdėti istorijas, kaip tūlas lietuvis, užsienyje, užsisakęs kavos gaudavo mažulyti puodelį, iki pusės pripiltą tepalo konsistencijos gėrimo. Dalis tiesos. Espresso yra 30ml gėrimo, išgaunamo iš maždaug 7 - 8 gramų maltos kavos. Šviežia ir tikra espresso turi turėti rudai oranžinio atspalvio putos sluoksnį, ir būti salstelėjusi, bei kiek kartoka. Tai yra greitas reikalas ir ilgai juo nesimėgausi, susileidai ir eini toliau, nes jau po minutės tokia kava praranda savo gyvastį. Iš esmės čia ir prasideda visas išmanymas, technikos ir praktika. Iš šalies man tai atrodė kaip paprastas dalykas, tiesiog priberti kavos į filtrą, suspausti, užsukti ir paspaudus mygelį laukti kol prisipildys puodelis.
Norint išgauti gerą espresso reikia atsižvelgti į viska! Pradedant kavos pupelėmis, kaip jos sumaltos, kiek laiko kontaktavusios su oru, kaip suspaustos, kokį slėgį bei temperatūrą mašina naudoja prasunkti karštą vandenį pro kavą ir baigiant pačio puodelio temperatūra.
Viskam yra vadovėliniai standartai, bet realybėje viskas atsiremia į praktiką ir eksperimentavimą.

Viena iš paplitusių variacijų yra macchiato, kai ant kavos viršaus yra užklojama šilta, išplakto pieno puta, kuri, geriant, kiek praskiedžia sodrų espresso skonį.

Cappuccino
Ko gero nesuklysiu pasakydamas, kad tai yra plačiausiai žinoma kava, apie kurią girdėjo visi. Paprastai tariant tai yra espresso, dideliame puodelyje, ant kurios supilamas, karštais garais, išplaktas pienas, kuris susimaišo su kava, o puodelio viršuje susiformuoja tirštos putos pavidalu ir dažnai būna apibarstoma šokolado milteliais ar cinamonu.
Paprastai, užsisakant didesnį nei vidutins cappuccino, jame būna dviguba espresso dozė, nebent klientas pageidauja kitaip.

Latte.
Susideda iš espresso ir karšto, išplakto pieno, bet turi ploną, arba jokio išvis (flat latte), putos sluoksnio. Latte skiriasi nuo cappuccino tuo, jog yra standesnė ir puodelis, paprastai būna, sunkesnis, nes jame yra daugiau pieno, nei putos. Taip pat negauna barstomo šokolado ir kitų priedų. Galima užsisakyti latte su "skoniu", tuomet, prieš espresso į puodelį patenka įvairūs sirupai, vanilės, karamelės ar dar kitokio skonio.
Baristai sugeba išlaužti vienokius ar kitokius piešinėlius ant kavos, kurie atlieka estetinę funkciją ir maloniai nuteikia klientą. Paprastai iš to galima spėti, jog žmogus yra nuoširdžiai atsidavęs savo profesijai ir turi žinių bei praktikos, tad ir kava bus paruošta kokybiškai. 

Mocha. 
Kaip jau galima nuspėti, reikalas prasideda nuo espresso dozės, ant kurios supilamas karštas šokoladas. Gali būti pagardinama plaktos grietinėlės karūna. 

Americano.
Čia yra artimiausias variantas tradiciniam skoniui. Tai yra espresso, ant kurio šliūkštelta karšto vandens, tiesiog paprasta juoda kava, kurioje kartais pageidaujamas ir šlakelis pieno.

Frappe.
Originaliai tai šaltas kavos gėrimas kilęs iš Graikijos, tad tokį sutikti dažniausiai galima tame regione ir piečiau. Susideda iš tirpios kavos, šalto vandens ir cukraus. Tuo tarpu vakaruose labiau paplitęs Frappuccino variantas, kuomet kava išplakama su šaltu pienu ir smulkintu ledu, vėlgi, gali būti įvairiausių skonių.

Komentarų nėra: